Airbnb ги „убива“ долгоричните наеми
Објавено на од во Економија
Airbnb  ја презема контролата над градовите.
airbnbТоа се должи на зголемување на популарноста меѓу сопствениците и брзиот профит. Многу сопственици на недвижен имот во поголемите градови, своите станови и куќи не сакаат да ги изнајмуваат на подолго време, пишува Novac.hr.
Иако Airbnb во почетокот замислен како платформа преку која луѓето ќе бидат во можност да им понуди  кревет за 10 долари, платформа на интернет брзо прерасна во нешто многу поголемо.
Денес, 11 години подоцна, Airbnb прерасна во империја во вредност од повеќе од $ 31 милијарди долари, а во просек  два милиони туристи дневно бараат сместување преку оваа апликација.
Најголем број на побарувани станови се наоѓа во Лондон, Париз и Њујорк, а точно тие градови секоја година се соочува со недостаток на станнови за долгорочно изнајмување.
За да се заштитат, властите на Њујорк воведоа законски прописи за да се спречат закупувачите и агенциите да го пријават секој имот како туристички.
Така, нивниот закон вели дека единствениот начин за сопственикот да го изнајми својот објект за пократок период е ако тој живее сам на истата адреса.
Од друга страна, Airbnb го обвинува хотелското лоби за целиот случај. Имено, според нивните наводи, сопствениците на големи хотелски синџири вршат притисок врз властите да ја одложат конкуренцијата со помош на законските одредби.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×