Ако периферијата на Унијата е оставена на популисти и националисти, ќе паднат и Берлин и Париз
Објавено на од во АНАЛИЗА
Сè додека осиромашениот и опустошен југ делумно ја плаќа цената на просперитетот на богатиот север, нема враќање кон основната идеја на европската заедница.
europe-3400636_960_720Францускиот претседател сака да ја врати ЕУ на Европејците и да ја истакне опасноста што ја носи национализмот, но вистинското прашање е дали иницијативата на Макрон доаѓа премногу доцна, во моментот кога Ангела Меркел, политичар кој ја слави ЕУ во последниве години, ја напушта политичката сцена.
Францускиот претседател Емануел Макрон ги претстави идеите за “европска ренесанса” пред европските избори кои треба да се оддржат во мај. Предупредува дека Европската унија е под закана и потребни се фундаментални реформи. Макрон има за цел да формира европска агенција за заштита на демократијата чии експерти ќе спречат манипулација и финансирање на европски партии од странство, предлага обновување на Шенген зоната, формирање на заедничка гранична полиција и европска канцеларија за азил.
Тој сугерира дека минималната плата на ниво на ЕУ, хармонизирана и договорена, им гарантира на Европејците еднаква плата за еднаква работа насекаде, и воспоставувањето на Европската климатска банка, како и одржувањето на “Конференција за Европа” го смета за неопходно. Тој исто така пластично предупреди за растот на национализмот и популизмот што не носи ништо добро освен празни приказни и раздори. Во манирот на  Трамповата “Прво Америка” – францускиот претседател сака да ја врати ЕУ на Европејците и да ја истакне опасноста што популизмот ја предизвика за да го маскира национализмот. Но, првото прашање што се појавува е времето – кое ЕУ веќе нема.
Поправедна поделба на пари
Имено, дали иницијативата на Макрон доаѓа премногу доцна кога политичарката која ја одбележа ЕУ – Ангела Меркел ја напушта политичката сцена, а никогаш понеразделената организација станува платформа за разни популисти и националисти кои сакаат да седат во Европскиот парламент и да добијат плата, дури и без срам, со една цел, а тоа е уривање на Унијата. Зад сите големи идеи што ги претставува Макрон, и без оглед на нивната тешка имплементација, една е од исклучително значење, а за политичар кој долго на своите улици гледа жолти елеци, многу важна работа, а тоа е - гарантиран еднаков приход на ниво на ЕУ.
Сепак, оваа прекрасна утописка идеја, наспроти која стои суровата глобална реалност, е признание за сè што многумина долго време ја предупредуваа политичката фигура број еден на Унијата – Ангела Меркел. Не постои Унија без еднаква распределба на заштедите, како и распределба на пари. Сè додека осиромашениот и опустошен југ делумно ја плаќа цената на просперитетот на богатиот север, нема враќање кон основната идеја на европската заедница. Со мигрантите на вратата, како Рим, во времето на старата богата империја, Берлин и Париз немаат јасна визија или решенија за Унијата.
И претходно споменатото историско творештво не се распаднало од центарот, но полека, со пробивање на т.н. варвари од периферијата, преку заборавени пејзажи, корумпирани, сиромашни и под власта на локалните шерифи, па сè до големиот Рим. И сето тоа траеше многу години.
Фатална брзина
И ова нема да биде спречено од заедничка армија или валута, со тоа ќе се запре само зајакнувањето на демократските институции и слободата на периферијата, а тоа би требало да ги стави во фокусот на францускиот претседател  земјите како Хрватска, Полска, Италија, Унгарија … Бидејќи Французите и Германците се уште живеат во ренесансата на старата римска империја – културата, законите, науката … но е проблематично да се погледне периферијата, која вози со различна брзина. Брзината што многу повеќе одговараат на популисти и националисти, со брзина што би можела на крајот, кога ќе се притисне сопирачката да ја слупа целата Унија.
poslovni.hr

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×