Акциите на Краш продолжуваат да туркаат рекорди, побарувачката продолжува да ја зголемува цената
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Акциите на „Краш“ продолжија да ги рушат сите рекорди утрово, откако во првиот час тргување на Загребската берза цената на една акција се искачи на 1009 HRK. Веќе во вториот час тргување, ситуацијата се смени, па цената на акцијата се искачи на 1.060 HRK (околу 143 ЕУР), додека се истргува со 13,7 милиони HRK (околу 1,85 милиони евра).
красНа овој начин, вчерашниот тренд продолжи кога акциите на Краш се тргуваа по цена од 915 HRK во еден момент, што е импресивен раст од фантастични 7,65 проценти во однос на претходната недела.
На почетокот на септември, најголемиот поединечен акционер на месната индустрија Пивац, кој има повеќе од 30 проценти од акциите, заедно со ЕСОП Краш, објави понуда за откуп.
Исто така, српскиот бизнисмен Небојша Сарановиќ, сопственик на Црвенка, се појави како купувач на акции преку Загребската берза. Мистериозниот купувач кој последните неколку недели интензивно купуваше акции на Краш и кој се „криеше“ од сметката на Рајфајзен банка е токму Сарановиќ, а беше откриено откако го премина прагот на 5% од акциите, а потоа овие информации беа објавени преку Загребската берза.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×