Албанија го намали корпоративниот данок на IT секторот од 15% на 5%
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Албанската влада назначи осум категории кои ќе имаат корист од намалениот данок на добивка од 5 % за производство и развој на софтвер, почнувајќи од јануари годинава, во споредба со досегашниот данок од 15%.

programeri

Одлуката донесена минатиот месец е дел од среднорочниот фискален пакет кој нуди неколку даночни олеснувања, вклучително и пониски даноци за промовирање на инвестициите и вработувањето во клучниот IT сектор.

Владата вели дека намалениот данок ќе се применува на дизајнирање на софтвер, развој на софтвер и одржување, тестирање, проектирање и развој на комуникациски системи и безбедносни системи, развој на системска миграција, надградување на IT системите, како и работа, управување, IT техничка поддршка и ревизија на софтверски системи.

Управата за даноци вели дека правните лица кои работат во ИТ секторот мора да ги обезбедат потребните спецификации со регионалните даночни канцеларии, да имаат корист од намалување на даноците, и дека 15% данок на добивка ќе се применува за дополнителни операции кои не се вклучени во намалената даночна листа која може да бара од претпријатијата да отворат нови даночни ID броеви.

Овој сектор вработува стотици млади Албанци и е еден од најголемите фаворити за албанските студенти, со оглед на зголемената побарувачка на IT експерти, како на локално, така и на меѓународно ниво.

Во тек се и нови проекти фокусирани на дигиталната писменост. Пирамидалната зграда во Тирана, една од обележјата на ерата на комунизмот во главниот град, се планира наскоро да стане мултифункционален младински центар фокусиран на дигиталната писменост.

Локалната власт во Тирана и Албанско-американската развојна фондација работат заеднички да ги подобрат дигиталните вештини на тинејџерите и да ги подготват за новите работни места, нудејќи курсеви за обука како што се дизајнирање и програмирање.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×