Албанија и Косово со заеднички дипломатски претставништва
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
На меѓународната сцена Албанија и Косово ќе имаат заеднички дипломатски претставништа. Спогодбата потпишана во Тирана од шефовите на дипломатиите Генц Цакај и Беџет Пацоли предвидува отпочнување активности за отворање заеднички амбасади и конзуларни претставништва.
Albanija-Kosovo-zastava-foto-shutterstockВо спогодбата зацртана е и заедничката стратегија во областа на надворешната политика. Спогодбата, според двајцата министри, отвора ново поглавје во областа на надворешната политика меѓу Албанија и Косово.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×