Албанија лани извезуваше, годинава увезува струја
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Неповолната хидрологија во изминатите месеци од годинава услови многу помало производство во албанските хидроелектрани, поради што земјата од извозник лани, годинава стана увозник на електрична енергија.
dalnovod-doleЕнергетската криза што ја погоди Албанија во првите месеци од годинава ја потврдуваат официјалните податоци на Институтот за статстика, ИНСТАТ.
Во објавениот извештај се забележува дека производството на електрична енергија во периодот јануари-март е помало за 2,5 пати во споредба со истиот период минатата година, што потврдува дека земјата е зависна од хидролошката состојба. Како резултат на тоа, земјата е принудена да увезува електрична енергија, која во извештајниот период е со вредност од над 110 милиони евра.
Ситуацијата е уште потешка во време кога потрошувачката на електрична енергија се зголемува од година во година.
Според ИНСТАТ, потрошувачката на електрична енергија од страна на потрошувачите во првиот квартал од 2019 година е зголемена за 2,8 отсто во однос на првиот квартал од 2018 година.
Најголемо влијание врз зголемувањето на потрошувачката на електрична енергија имаат физичките лица, односно домаќинствата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×