Албанија се заканува со повлекување од „Малиот шенген“ ако Косово не биде вклучено
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Албанија ќе се повлече од балканскиот „мини Шенген“ доколку Приштина не биде вклучена во таа соработка, изјави албанскиот министер за надворешни работи Гент Цакај.
трима„Премиерот Еди Рама имаше суштински услов, кој нема да биде предмет на преговори, а тоа е доколку Косово биде исклучено од таа соработка, Албанија веднаш ќе се повлече“, истакна Цакај.
Тој, како што пишува Коха диторе, нагласи дека „Косово е црвена линија за Албанија во односите со Западен Балкан“.
Цакај додаде дека принципот на Албанија „ниту под кои било услови не треба да носи услови за олеснување, без да се вклучи Косово“.
Албанскиот министер смета и дека терминот „мини Шенген“ треба да се промени.
„Тоа беше трилатерален состанок меѓу Еди Рама, Александар Вучиќ и Зоран Заев, по претходните средби. Наскоро се очекува да имаме состаноци со Црна Гора и Хрватска, со Хрватска и Косово, и така натаму.Тоа нема да биде трилатерална иницијатива“, тврди Цакај, додавајќи дека Приштина, Подгорица и Сараево се поканети да се придружат на иницијативата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×