Amazon ќе издвои 5 милијарди долари за второ седиште на компанијата
Објавено на од во hi-tech & business

Гигантот во електронската трговија, Amazon, денеска соопшти дека планира да отвори друго седиште, некаде во Северна Америка, во кое ќе има 50.000 вработени, и за кое ќе вложи 5 милијарди долари.

Amazon чека понуди за проектот, наречен HQ2 („хедквотерс 2“), и наведува дека приоритет ќе бидат градските области со повеќе од милион жители.

„Очекувам HQ2 да биде целосно рамноправен со нашето седиште во Сиетл“, изјави основачот на Amazon, Џеф Безос.

Amazon проценува дека неговото седиште во Сиетл, отворено во 2010 година, ѝ донело дополнителни 38 милијарди долари инвестиции на локалната економија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×