Амазон ќе отвори 2800 нови работни места во Германија
Објавено на од во Економија

Како резултат на тоа, вкупниот персонал на Амазон во Германија ќе се зголеми на над 20.000 луѓе кои работат на над 35 локации до крајот на 2019 година.

амазонАмериканскиот малопродажен синџир Амазон планира да отвори нов магацин во Германија оваа година, кој треба да создаде над 2.800 нови постојани работни места на вториот по големина пазар на компанијата по САД.
Како резултат на тоа, вкупниот персонал на Амазон во Германија ќе се зголеми на повеќе од 20.000 луѓе кои работат на повеќе од 35 локации до крајот на 2019 година, се вели во соопштението од неделата издадено од компанијата, цитирано од Ројтерс.

Исто така, се наведува дека 13-тата продавница за компанијата во земјата ќе биде во западниот град Минхен.

Веста доаѓа во време на тековните битки на компанијата со синдикатите во Германија кои инсистираат на повисоки плати и подобри работни услови за вработените во логистичкиот сектор кои организираа неколку протести од 2013 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×