Американската компанија Адиент гради нова фабрика во Лозница, Р. Србија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Американската компанија Адиент започна изградба на фабрика во Лозница, Р. Србија, каде што ќе произведува покрива заседишта за автомобили.

adient-temeljac-tanjugКомпанијата додели парцела од 4,3 хектари во индустриската зона “Шепак”, каде што ќе се гради погон од 13.000 квадратни метри, во која ќе бидат вложени над 20 милиони долари.

Компанијата Adient во погонот во Бања Ковиљача вработува околу 409 работници, а се очекува дека фабриката во Лозница ќе биде завршена до крајот на оваа година и дека првично ќе работат 700 лица, а подоцна до крајот на следната година и до 1500.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека американската компанија доби поддршка од Владата на Србија со неколку милиони евра и дека се надева дека инвеститорите ќе продолжат да инвестираат во Србија и вработуваат повеќе луѓе.

Потпретседателот на Адиента за Европа, Блискиот Исток и Африка, Владимир Теплик, рече дека компанијата е глобален лидер во автомобилските седишта, со околу 85.000 вработени во 238 објекти во 34 земји и има производство на 25 милиони седишта годишно.

Како што истакна, од осум земји кои беа во конкуренција за локацијата на таа фабрика, Србија беше избрана бидејќи има “пријателски и квалификувани работници”, развивање на инфраструктура и обезбедување на инвеститори со добри деловни услови.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×