Американскиот AtScale инвестираше 25 милиони долари во бугарскиот бизнис
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Компанијата има за цел да произведува 60% од производите во Софија.

atscaleАмериканската ИТ компанија AtScale, која отвори канцеларија во Софија на почетокот од годината, планира да инвестира дополнителни 25 милиони долари.

Оваа сума е половина од средствата во висина од 50 милиони долари што компанијата ги постави минатиот декември како инвестиција во D-серијата, предводена од банкарскиот гигант Морган Стенли. Одлуката, исто така, доаѓа по силниот почеток на годината за компанијата, која објави 125% раст на приходите за првиот фискален квартал.

AtScale е софтверска компанија која работи во полето на управување со големи податоци и виртуелизација. Меѓу клиентите на компанијата се и имињата како JPMorgan Chase, Toyota, Wells Fargo и други.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×