Американскиот хипотекарен долг го надмина рекордот oд финансиската криза во 2008 година
Објавено на од во Економија
Американскиот хипотекарен долг го собори рекордот во 2008 година кога започна финансиската криза, соопштува Банката на федералните резерви во Њујорк.
subprimeСпоред регулаторот, во вториот квартал од 2019 година, долгот на Вашингтон порасна за 162 милијарди долари и достигна 9,4 трилиони.Во исто време, хипотекарните заеми се главната компонента на внатрешниот долг на САД.
Заемите за хипотеки во второто тримесечје порасна за 130 милијарди долари и достигна 474 милијарди долари, надминувајќи ги сите показатели од 2017 година.
Сепак, според Wall Street Journal, хипотекарниот долг за 2019 година се разликува од долг од 2008 година, бидејќи кредитните услови се затегнати во земјата и неплаќањата на долговите станаа поретки.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×