Американците со божикните украси трошат повеќе струја отколку некои држави за цела година
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Американците годинава од Кина увезле божикни украси во вредност од 1,2 милијарди долари, и вештачки елки за 163,3 милиони долари. Американскиот центар за глобален развој пресметал дека граѓаните на САД со своите светлечки украси потрошуваат повеќе струја отколку некои држави за цела година. За украси на елките, во куќите, во дворовите, и на јавни површини, Американците трошат 6,63 милијарди kwh струја, а Салвадор за цела година троши 5,35 милијарди киловат часови, Етиопија 5,3 милијарди, Танзанија 4,8 милијарди …

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×