Ана Петреска: Имплементација на Законот за усогласување на даноците по странски сметки – Foreign Account Tax Compliance Act (FATCA)
Објавено на од во Колумни

Ана ПетрескаАна Петреска
раководител на одделение за контрола на усогласеност на работењето на Банката во Самостојна дирекција за контрола на усогласеност на работата на банката и спречување на перење пари во Комерцијална банка АД Скопје

Почнувајќи од 1-ви јануари 2019 година, ќе започне финалната фаза на имплементација, преку процесот на задржување данок од 30% на одредени приходи од САД извори за некооперативни клиенти или финансиски институции кои не се усогласени со регулативата ФАТКА. Некооперативните клиенти токму заради оваа фаза привлекуваат најголемо внимание. Со оглед на тоа што се’ ова навлегува и во разликите на даночните системи и регулативи, а овој процес претставува новина во оданочувањето, несомнено ќе биде неопходна соработка во рамки на целокупниот финансиски сектор во Македонија, но и нужно што поскоро пристапување кон оваа регулатива на државно ниво и склучување Меѓувладин Договор помеѓу Македонија и САД

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×