Аналитичари: Светот е на чекор до нова рецесија
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Четиригодишниот економски раст е дел од минатото. Според мислењето на многу економисти, светот е на работ на рецесија.
cash bombТрговските војни, Брегзит, големиот балон на цените и пазарите на недвижности, се само некои од причините за забавување на растот на големите економии. Кога ќе дојде крајот на глобалната криза не е извесно, но она што е сигурно е дека секоја промена ќе остави големи последици.
Ако Кина и САД не успеат да постигнат трговски договор во текот на следните три месеци, светот би можел да потоне во глобална рецесија, според Мудис. Токму оваа комерцијална војна создаде многу несигурна деловна клима.
“Деловната клима во целиот свет е неверојатно кревка”, рече Марк Занди, главен економист на Мудис во своојата анализа, додавајќи дека довербата во моментов е на најниско ниво од глобалната економска криза од пред десет години.
Вовед во растот на протекционизмот
Професорот на Економскиот факултет, Дејан Шошкиќ, претходно за Блиц истакна дека овие трговски конфликти би можеле да бидат вовед во севкупниот раст на протекционизам во светот со сосема извесни негативни последици за идниот економски раст.
„Во исто време, трговската војна со други држави предводена од САД ги поткопува темелите на Светската трговска организација, но исто така испраќа јасна порака дека водечките земји во светот не ги почитуваат меѓународните мултилатерални институции и договори, што не е добро. За жал, ова го намалува капацитетот на вкупните мултилатерални одлуки во светот во време кога проблемите и предизвиците со кои се соочуваме се повеќе, (и скоро секогаш) се регионални и глобални. Постои, исто така, постепено забавување и промена во структурата на економскиот раст во Кина, вклучително и во Индија, која со години е двигател на економскиот развој во светот“, рече Шошкиќ.
Раст на цените на недвижностите и акциите
Она што се разликува како потенцијален проблем кој може да влијае на забавувањето на БДП, што е знак на глобалната рецесија, се приходите од ренти и дивидендите.
- Забележливо е и постојат податоци дека приходот од дивиденди и акции расте двапати побрзо од приходот остварен од работа. Тоа не може да преживее на долг рок “, рече за” Блиц “Љубодраг Савиќ, професор на Економскиот факултет во Белград, додавајќи дека таквите ситуации воминатото биле решавани со револуции.
Од друга страна, според домашните економисти, не е сосема можно да се предвиди дали економската криза ќе може да се предвиди, каков што беше случајот во 2008 година, или сега станува збор за циклична економска структура, каде што по неколку години на силен економски раст следи забавување.
„Од почетокот на 2014 година до средината на 2018 година, земјите од Европската Унија постигнаа просечни стапки на раст од 2,2%. Во четвртиот квартал од 2018, годишниот раст на ЕУ падна на 1,4%. Најголемите економии на ЕУ стагнираа во втората половина од минатата година, како што беше случајот со Германија или беа во блага рецесија, што се случи со Италија“, рече Милојко Арсиќ, професор на Економскиот факултет во Белград, додавајќи дека забавувањето на економијата во старите големи членки на Европската Унија сеуште нема значително влијание врз економската активност во новите земји-членки на ЕУ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×