Андреас Елснер заминува од позицијата главен извршен директор на Македонски Телеком
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Главниот извршен директор и член на Одборот на директори на Македонски Телеком, Андреас Елснер, на 1 јули годинава заминува од компанијата, соопшти Македонски Телеком.

На позицијата главен извршен директор на компанијата, Елснер е назначен во мај 2017 година и под негово водство компанијата забележала позитивен пресврт во работењето. Тој заминува од компанијата со успешни резултати во првото тромесечје од 2018 година, со раст од 2,6% во однос на минатата година.

Елснер дојде во Македонија во 2014 година како одговорен на Секторот за управување со односи со корисници и корисничко искуство, а набрзо потоа, во 2015 година, стана главен оперативен директор за приватни корисници, со клучна улога во развојот и спроведувањето на стратегијата за конвергентни решенија и услуги, што беше вистински предизвик на пазарот, ги наведува Македонски Телеком работните ангажмани на Елснер во Македонија.

Секое десетто семејство во Македонија денеска ги користи предностите на Магента 1, пакет конвергентни услуги од Македонски Телеком, наведува компанијата и дополнува дека една од цврстите определби на Елснер е компанијата да го предводи патот на дигитализацијата на македонското општество, преку конкретни проекти, како што е создавањето на првиот Инкубатор за дигитални таленти. Според МТ, Елснер посветено работел на создавање „паметни“ решенија за подобри еколошки услови во градовите.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×