Андреј Јовановиќ: Човекот кој една компанија продаде на PepsiCo, а другата на Coca Cola
Објавено на од во КОМПАНИИ И ПАЗАРИ

prevzemanjaГолемо преземање на Балканот: Coca Cola го презема Бамби за 260 милиони евра

Само што Coca Cola HBC објави дека ја купува водечката кондиторска компанија во Србија, “Бамби” за 260 милиони евра српските бизнис кругови веќе шпекулираат дека Coca Cola e заинтересирана да го купи и Књаз Милош. И Бамби и Књаз Милош се дел од брендовите кои ги поседува холдингот “Моји Брендови”, сопственoст на инвестицискиот фонд “Mid Europa Patrners”, со кој управува бизнисменот Андреј Јовановиќ. Иако е малку познат на јавноста, Јовановиќ очигледно е човек кој знае да прави добри зделки. Фирмата со која поранешниот хокеарски репрезентативец на СФРЈ влегол во бизнисот, Марбо продукт во 2008 година успеа да ја продаде на светски познатата PepsiCo за 200 милиони евра. Но, наместо парите од продажбата на добро разработениот бизнис да ги потроши на скапи статусни симболи, тој ги вложил во повеќе нови бизниси и индустрии.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×