Андреј Пленковиќ: Следната недела со писмо од Брисел ќе побараме воведување на еврото
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Премиерот Андреј Пленковиќ, рече дека до средината на следната недела, Хрватска ќе испрати во Брисел со барање за влез во еврозоната, но, исто така, објави дека владата ќе продолжи со даночните олеснувања по оценките дека макроекономските движења се одлични.

пленковичПремиерот во изјава вели дека  владата одржала бројни средби на маргините на Европскиот совет за подготовка на хрватската стратегија за воведување на еврото.

Пленковиќ се состанал и со претседателот на Европската централна банка, Марио Драги, заменик-претседателот на ЕК, задолжен за еврото Валдис Домбровскис, претседател на Еврогрупата Марија Чентено и претседателот на работната група за еврото Ханс Вилбриен.

“Сите четворица се клучни во контекст на нашето прифаќањето на нашето писмо, со кое го правиме првиот чекор.. Ние сакаме. Мислам дека имаме многу добри консултации со Централната банка и Комисијата, кои направија забелешки за неколку реформски области, на кои ќе работиме во следната година дена“, изјави Пленковиќ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×