Ангеловска Бежоска е нов гувернер на Народна банка
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Со 81 гласа за, без воздржани и против, пратениците во Собранието на Република Македонија ја именуваа Анита Ангеловска Бежоска за гувернер на Народната банка на Република Македонија (НБРМ).

Ангеловска Бежоска е првата жена гувернер на НБРМ, а на оваа позиција доаѓа од вицепремиерското место.

Нејзин претходник беше Димитар Богов.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×