Англија веќе добива повеќе енергија од чисти извори отколку од фосилни горива
Објавено на од во Економија
За првпат по Индустриската револуција, повеќе електрична енергија се генерира од чисти извори на енергија отколку фосилни горива во Велика Британија, според National Grid.
Top 5 Green Energy Projects UK Main ImageНула-јаглеродни или ниско-јаглеродни извори на енергија, вклучувајќи ветерни, соларни, хидроелектрични и нуклеарни централи, сочинуваат 48% од електричната енергија во Британија во првите пет месеци од годината, што ja прави лидер во енергетските системи за намалување на јаглеродот и оставајќи го јагленот зад себе. Досега оваа година, Велика Британија помина околу 80 дена без да запали јаглен.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×