Анѓушев најави тим од министри за подобра реализација на капиталните инвестиции
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Тој посочи дека малата реализација на капиталните инвестиции во првите два месеца од годинава се должи на лошите градежни услови. 
angjushev_nikolovski_7 (1)Капиталните инвестиции во 2019 година ќе се реализираат поинтензивно. За таа цел е направен тим од министри што има за задача да ја контролира нивната реализација, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.
„Направен е тим што го предводам јас заедно со министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и министерот за економија Крешник Бектеши што има за задача во името на Владата  да ги контролира капиталните инвестиции и да ги забрзува. Тимот почна да функционира пред еден месец и веќе има сериозни исчекори, а бројките допрва ќе се видат“, изјави Анѓушев во одговор на новинарско прашање пред почетокот на меѓународната арбитражна конференција „Преку унапредување на арбитражното законодавство до подобро деловно опкружување“ во Стопанската комора на Македонија.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×