Анѓушев: Владата ќе ги испочитува договорите со инвеститорите кои користат државни субвенции
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Договорите на сите инвеститори кои користат државни субвенции ќе бидат испочитувани од страна на Владата во потполност, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев по средбата со странските инвеститори кои користат државни субвенции.

Нагласи дека договорите содржат обврски за двете страни и доколку инвеститорите ги исполниле своите обврски од договорот, тој ќе биде испочитуван во целост, а во спротивно ќе се искористат сите средства кои се на располагање за заштита на државниот имот.

Најави дека од септември ќе биде подготвен нов вид договор во кој покрај досегашните бенефиции на странските инвеститори за инфраструктура и за покривање на дел од трошоците, ќе има клаузула во која субвенциите ќе зависат од висината на нето-платата што им ја нудат инвеститорите на вработените.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×