Арапите со една најава направија хаос- цената на нафтата лета нагоре
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

oil-price-cartoonЦената на суровата нафта забележа значителен раст откако Саудиска Арабија објави дека следниот месец планира да го намали производството.

Саудиска Арабија најави дека од следниот месец ќе го намали производството на сурова нафта за половина милион барели дневно заради намалената побарувачка.

Оваа најава на Саудиска Арабија е сфатена како знак дека ОПЕК би можел на следниот состанок во септември да најави координирано намалување во производството, во обид да ги одржи цените.

Нафтата од типот брент утринава скокна за речиси 2% на 71,55 долари за барел, додека американската лесна нафта во Њујорк скокна за 1,3%, на нешто повеќе од 61 долар.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×