ArcelorMittal ги продава своите европски активи
Објавено на од во Економија
ArcelorMittal ја заврши продажбата на своите фабрики во Европа. Купувачот е британската Liberty, која е дел од групата GFG на британско-индискиот претприемач Санџу Гупт. Вредноста на трансакцијата изнесува 740 милиони евра, од кои веќе се исплатени 610 милиони евра.
AmНајголемиот производител на челик во светот ги продава своите активи во Чешка, Романија, Северна Македонија, Италија, Луксембург и Белгија.
Договорот ја претвора Liberty во еден од најголемите светски играчи на овој пазар. Во моментов, компанијата поседува седум големи челичарници, кои вработуваат 14.000 вработени на континентот, а GFG Алијансата 30.000 во 30 земји во светот.
Фабриките на ArcelorMittal имаат капацитет од над 10 милиони тони годишно. Liberty се надева дека ќе ја зголеми продажбата за 50% во текот на следните три години.
Договорот беше одобрен од Европската комисија во април. Активите беа продадени како дел од друг договор во мај 2018 година, во кој ArcelorMittal мораше да ги продаде своите активи со цел да се стекне со италијанскиот производител на челик Ilva.
Меѓу продадените фабрики е и онаа во романскиот град Галац, кој вработува 6.200 луѓе и е најголемата интегрирана фабрика за челик во земјата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×