Асоцијацијата на производители на автомобили бара Европа да ги дозволи потешките камиони
Објавено на од во Економија
Европската асоцијација на производители на автомобили во Европа побара од европските институции да го решат патниот сообраќај на Стариот континент со дозвола за сообраќање на поголемите камионски композиции. Тие носат повеќе товар во исто време и ги намалуваат емисиите, се вели во соопштението од организацијата.
truck trainТоа се околу 32 метри долги камиони. Искуството покажа дека употребата на такви камиони е далеку поефикасна од стандардната, вели организацијата. Три камиони со голем капацитет можат да заменат шест стандардни приколки, со емисии на јаглероден диоксид до 27% пониски.
Генералниот секретар на организацијата, Ерик Јонаерт, потсети дека неодамна беа усвоени нови стандарди за емисиите на камионите во Европа за периодот 2025 – 2030 година, но само подобрувањата од производителите нема да доведат до бараното намалување на емисиите.
Побарувачката за патниот товарен транспорт постојано расте и ќе продолжи да расте во следната деценија. Високиот капацитет на камиони се опција да се направи тоа ефикасно и еколошки.
Во моментов тие се дозволени за движење во Белгија, Данска, Финска, Португалија, Шпанија, Шведска и повеќето германски провинции. Јонаерт истакна дека треба да бидат способни да се движат по сите европски патишта.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×