Атина: Затворањето на границите на Балканот ќе значи хуманитарна криза во Грција
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Затворањето на границите на Балканот ќе доведе до „огромна хуманитарна криза“ во Грција, а нема да го запре бегалскиот бран, изјави министерот за миграција на Грција, Јанис Музалас.

Единствен начин да се реши кризата е да се стави крај на војната во Сирија, а Европската унија треба да работи и на решавање на хуманитарните криза во Либан, во Јордан и во Турција, смета Музалас. Тој откри дека досега само 430 бегалци биле прераспоредени од Грција, како дел од планот на европските лидери договорен во септември. А планот бил 16.000 бегалци од Грција и од Италија да заминат во други ЕУ држави.

Унгарија, Полска, Чешка и Словачка се против овој систем, и бараат построга контрола на границите на соседните држави на Грција. ЕУ на Атина ѝ даде рок од три месеци за да ги отстрани сериозните пропусти во управувањето со приливот на бегалци.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×