Австрија и Балканските држави заеднички ќе ги запираат мигрантите
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Министри за внатрешни и за надворешни работи од држави од Западен Балкан, Бугарија и Австрија ќе имаат средба в среда во Виена за координација на рестриктивната политика на границите.

На средбата ќе се прецизира политиката кон бегалците по балканската маршута откако Владата во Виена воведе дневни квоти на своите граници.

Разговорите ќе се одржат еден ден пред средбата в четврток во Брисел на министрите за внатрешни работи на ЕУ.

Австрија покалнила министри од Бугарија, Албанија, БиХ, Хрватска, Косово, Македонија, Црна Гора, Србија и од Словенија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×