Австрија најмногу протерува Европејци
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Повеќе од 60% од протераните лица од Австрија се од европски земји, според австриското радио Ое1.

Austrija

Минатата година Австрија протерала околу 4.700 луѓе, а меѓу протераните  најзастапени се Словенци, Срби, Унгарци и Романци.

Дури 2.100 прогонети лица биле граѓани на ЕУ, што е 45%. Ако се додадат Србите, Македонците, Албанците и Босанците, тоа значи дека 63% од сите протерани се од Европа.

Тоа се лица без постојан престој, невработени лица, лица кои сториле кривично дело итн.

На прво место, според земјите на потекло се избркани од Словачка - 600, по што следат Срби, Унгарци и Романци, а потоа Нигеријци, Грузијци и Авганистанци.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×