Автомобилите трошат многу повеќе гориво одшто тврдат производителите
Објавено на од во Автомобилизам

Автомобилите трошат многу повеќе гориво одколку што тврдат производителите. Ова го вели новата студија спроведена од страна на Меѓународниот совет за чист транспорт (ICCT). “Сите податоци потврдуваат дека постојано се зголемува јазот помеѓу потрошувачката според податоцитена производителите и реалнатапотрошувачака”, изјави шефот на Европската филијала ИКТ Питер Мок за германскиот весник Дер Шпигел. ICCT ги анализирале податоците на повеќе од 500.000 возила кои се возат по европските. Анализата на податоци на популарниот германски веб-сајтови spritmonitor.de покажува дека јазот се зголемилза30%во 2013 година. Во споредбана 7% во 2001 година. Слични резултати се прикажании на други специјализирани веб-сајтови во Велика Британија, Франција и Холандија. Експертите од ICCT велат дека во автомобилската индустрија се има направено значителен напредок во намалувањето на потрошувачката на гориво и емисијата на C02, но изразија загриженост во врска со овој диспаритет. Производителите на автомобили потрошувачката на гориво на податподатоците ги добиваат во лабораториски услови, методологија која е предмет на критики поради непочитување на реалните услови на возење на европските патишта.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×