Азија до 2040 ќе произведува над 50 отсто од светскиот БДП
Објавено на од во Економија
Азија до 2040 година веројатно ќе произведува над 50 отсто од светскиот БДП и ќе претставува речиси 40 отсто од светската потрошувачка, објави Светскиот економски форум.
азиаАзија им сè поголем удел во светската трговија, капитал, популација, знаење, сообраќај, култура и ресурси и е дом за повеќе од половината од светската популација, а новото истражување Меккинси Глобал Институт покажува во која се мери глобалното тежиште се движи кон Азија.
На Азија денес отпаѓа една третина од глобалната трговија со стока, а пред 10 години изнесуваше една четвртина. Речиси во истиот период, азискиот удел во патници во глобалниот авио превоз од 33 се зголеми на 40 отсто, а уделот во тековите на капиталот од 13 на 23 отсто.
Кина, центар на азиската економија, имала 44 отсто од сите светски патенти во 2017 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×