Азиската берза падна
Објавено на од во Економија
Цените на акциите на Азиската берза паднаа, и покрај рекордите на Вол Стрит ден претходно, што е резултат на стравувањата на инвеститорите дека Кина би можела да се откаже од понатамошните стимулативни економски мерки и дека слабоста на пазарот на чипови би можела да го продолжи својот тек.
азијска берзаMSCI индексот на азиски-пацифички акции, со исклучок на јапонските, изнесуваше околу 7.30 во минус 0,5%, лизгајќи се од највисоките нивоа од јули минатата година.
Акциите на Самсунг потонаа
Како резултат на тоа, индексот Никеи на Токиската берза падна за 0,4%, додека цените на акциите во Шангај, Хонг Конг и Јужна Кореја паднаа за 0,7% на 1,2%. Меѓутоа, во Австралија тие се зголемија за околу 0,7%.
Најмногу цените паднаа во Јужна Кореја утрово, додека Самсунг, најголем производител на чипови во светот, потона за повеќе од 2%.
Проценката на американскиот производител на полупроводници од Texas Instruments, е дека забавувањето на побарувачката за микрочипови може да потрае неколку квартали.
“Texas Instruments објави добри деловни резултати за првиот квартал, но предупреди дека другата половина од годината може да биде слаба”, вели Френк Бензимра, директор на Societe Generale.
Внимателни инвеститори
Инвеститорите се претпазливи и стравуваат дека кинеските власти би можеле да се откажат од некои стимулативни мерки, бидејќи растот на американската економија ќе се стабилизира по долг период на забавување.
Од друга страна, поддршката на пазарот обезбедува рекорд на индексите S & P 500 на Вол Стрит, како и индексот Насдак, по подобри квартални бизнис резултати од неколку компании, од Кока-Кола и Твитер до Хасбро и Локхид Март.
“Инвеститорите се поттикнати деловните резултати од компании од различни сектори, кои ја претставуваат целата економија”, вели Тони Рот, директор на Wilmington Trust.
Од индексните компании на S & P 500 кои објавија квартални резултати, повеќе од 75% ги надминаа аналитичките очекувања за заработувачката.
Според тоа, аналитичарите ги подобрија нивните проценки во анкетата на Ројтерс, а сега очекуваат дека заработката ќе биде за 1,3% пониска од онаа во истиот период во првиот квартал, од индексот S & P 500, додека на почетокот на сезоната најавата за бизнис перформанси очекуваше пад од 2, 5%.
Но, откако достигна рекордни нивоа вчера, индексот S & P 500 утрово е во минус околу 0,15%.
Цените на нафтата паѓаат
Цените на нафтата, по големиот пораст на почетокот на неделата, паѓаат утринава.
Цената на барел на американскиот пазар се намали за 0,57% на 65,92 долари, додека на лондонскиот пазар барелот се намали за 0,54% на 74,10 долари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×