Балкански барометар 2019: Околу 76% од граѓаните веруваат во јакнењето на регионалната соработка
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Околу 76 отсто од граѓаните и 67 отсто од стопанските субјекти веруваат во ползата од јакнење на регионалната соработка, истакна Мајлинда Брегу, генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС), претставувајќи го најновото издание на сеопфатното истражување на јавното мислење „Балкански барометар 2019 г.“
balkan-770x470Зборувајќи денеска на панел на РСС на Самитот на Западен Балкан во Познањ, Брегу истакна дека најновиот успех со намалувањето на цените на роамингот од 1 јули годинава станува модел на соработка што дава конкретни резултати и кој треба да се користи и во иднина.
„Сличен модел е применлив и на евроинтеграцијата на регионот, со оглед дека 64 отсто од стопанствениците и 56 отсто од граѓаните сметаат дека тоа е добра работа, што се случува прв пат во последните пет години откако се спроведува истражувањето, а истото мислење го делат и 61 отсто од младите испитаници“, нагласи таа.
Меѓутоа, според Брегу, не е се така добро, бидејќи 60 отсто од граѓаните се загрижени за невработеноста, а се повеќе и за корупцијата и одливот на мозоци, што веројајтно  тоа е причината зошто 39 отсто од испитаниците размислуваат за заминување во странство.
„Околу 69 отсто веруваат дека социо-економската состојба е просечна, 26 отсто велат дека состојбата е под просекот, а 16 отсто од граѓаните не можеле да си дозволат основни намирници. Она што загрижува е падот на вработеноста за осум отсто, односно само 34 отсто од граѓаните рекле дека се вработени, додека тој процент за 2018 година изнесуваше 42 отсто“, додаде Брегу.
„Се на се задоволството од состојбата во регионот се подобрува и од 35 бодови од 100 колку што се измерени во 2015 г., сега има 44 бодови, што е и натаму под половина. Стопанските субјекти се уште попоптимистични со 61 бод, што е огромно придвижување во однос на 47 бодови колку што се забележани пред четири години“, појасни Брегу.
Повеќе информации за наодите од „Балканскиот барометар 2019“, може да се најдете тука.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×