Банкарите добија нов меѓународен стандард за пресметување кредитен ризик – кои се добрите и лошите страни?
Објавено на од во Бизнис и финансии

Foto 2 EOS

На панелот организиран од EOS Matrix, говореа модераторот Катерина Бошевска, генерален директор на компанијата, Милица Арнаудова – Стојановска од НБРМ, Маја Стевкова – Штериева од Комерцијална банка АД Скопје, Алвин Аличевиќ од Шпаркасе АД Скопје и Никола Миткоски од Охридска Банка Сосиете Женерал.

Панел на EOS Matrix во Скопје – “Кредитен ризик во време на дигитализација и имплементација на IFRS 9

Релацијата помеѓу воведувањето на меѓународниот сметководствен стандард IFRS 9 и предизвикот на обработка на поголем број на податоци што тој го наметнува, во време на дигитализација на банкарските процеси, беше темата на којашто дискутираа високи менаџери од домашните деловни банки и претставник од регулаторот, Народната банка на Р. Македонија – НБРМ, минатиот петок во Скопје. Панелот наречен, “Кредитен ризик во време на дигитализација и имплементација на IFRS 9 “ го организираше EOS Matrix, компанијата за менаџмент на финансиски побарувања, во рамки на својот циклус настани со коишто ја одбележува 15 – годишнината од работењето на македонскиот пазар.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×