Банките ги кредитираат фирмите и граѓаните со посилно темпо од лани
Објавено на од во СПЕЦИЈАЛЕН ПРИЛОГ

Closeup of coins stack isolated on black backgroundРасте кредитната активност

Кредитирањето на граѓаните и фирмите значително се зголемува од почетокот на годината. Според статистичките податоци на Народната банка заклучно со април, кредитната активност е поголема за 8,9% споредено со истиот период лани. Кредитното портфолио на банките досега достигна 5,3 милијарди евра што е околу половина од бруто домашниот производ на земјата. Тоа значи дека забрзаното кредитирање почнува да го јакне и степенот на финансиска интермедијација, но сепак, уделот на вкупните кредити од околу 50% од БДП е се уште далеку зад европскиот просек. Кредитниот раст и годинава повеќе произлегува од зголемената финансиска поддршка на банките на населението, која до април годинава пораснала за 9,3% на годишно ниво и главно произлегува од зголемената побарувачка за потрошувачки и станбени кредити, додека пак кредитирањето на приватните фирми во истиот период се зголемило за 8,6%. Овој кредитен раст само благо отстапува од проекцијата на Народната банка која прогнозираше кредитирањето во првиот квартал годинава да се зголеми за 9,8%. 
Капитал анализира каква кредитна политика ќе водат банките до крајот на годинава, колку ќе ја зголемат финансиската поддршка за фирмите и граѓаните, а со тоа и на економијата генерално?! Кои банки најмногу ги кредитираат фирмите, а кои граѓаните?!

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×