BBC: Мета на протестите во Белград е претседателот Вучиќ
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Британскиот “Би-Би-Си” објави денеска за тензиите што избија за време на протестите на движењето “1 од 5 милион” во Белград, наведувајќи дека “мета на белградските протести е претседателот Александар Вучиќ”.

aleksandar-vucic-sah1Потсетувајќи дека демонстрациите на движењето “1 од 5 милиони” со месеци поминаа во мир, “Би-Би-Си” објави дека состојбата ескалираа во саботата, кога приврзаниците на движењето паднаа во зградата на РТС.

- Вучиќ, реформиран екстремен националист кој сега сака да ја води Србија во ЕУ, претходно изјави дека нема да се согласи со барањата на опозицијата да спроведе избори и реформи во медиумите – вели британската јавна служба.

Во статијата насловена “Протести во Србија: Претседателот Вучиќ се сретна со белградските демонстранти”, “Би-Би-Си”, исто така, даде снимка како Вучиќ игра шах со министерот за внатрешни работи во моментот кога толпата се собрала пред зградата .

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×