Бегалци одбиле сместување во одморалиште во Шведска оти било премногу рурално
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Преку 30 азиланти одбиле да се симнат од автобусот кои од Стокхолм ги однесе на привремено сместување во одмаралиштетото во шведското гратче Лима бидејќи таа локација им била премногу рурална, пренесува шведски „The Local“, повикувајќи се на извори од Бирото за миграција на оваа држава.

Шарлот Јакобсон, портпарол на ова биро ја потврди информацијата велејќи дека азилантите не се чувствувале удобно да бидат обиколени со многу шума.

Оттаму велат дека ситуацијата е драстична и дека тешко се наоѓаат алтернативи за сместување на бегалците кои доаѓаат во оваа земја.

Бирото за миграција на Шведска минатата недела соопшти дека вкупната бројка на бегалци кои се очекува да дојдат во Шведска во 2015 година може да достигне бројка од 190.000.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×