Белата куќа разгледува намалување даноци за да се избегне рецесија
Објавено на од во Економија
Белата куќа предвидува намалување на даноците и царините како начин да се избегне влегувањето на САД во рецесија, и покрај тврдењата на претседателот Доналд Трамп дека економијата е во добра форма.
бела кштаСпоред „Вашингтон пост“, официјалните лица размислуваат за бројни мерки за стимулирање на економијата, вклучително и привремено намалување на даноците за зголемување на куповната моќ на работниците.
„Њујорк Тајмс“ пишува дека САД би можеле да се откажат и новите царини врз кинески стоки што ги воведе владата на Трамп во рамки на трговската војна во Пекинг.
Медиумите соопштија дека мерките се во фаза на разгледување и официјалните лица кои ги нашле овие идеи се уште не побарале мислење на Трамп. Во секој случај, Конгресот треба да одобри такви чекори.
„Намалувањето на даноците на плати не е нешто што се разгледува“, соопшти Белата куќа како одговор на извештајот на Вашингтон пост.
Данокот на плати беше привремено намален во 2011 и 2012 година во времето на Барак Обама, за да се извлече економијата од стагнација по финансиската криза во 2008 година.
Според студијата објавена во неделата, скоро три четвртини од американските економисти очекуваат рецесија во 2021 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×