Белград во чекор со светот, забранува пластични кеси од 1 јануари
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Белград ќе забрани употреба на пластични кеси од 1 јануари 2020 година, а одлука ќе биде донесена на седницата на Градското собрание на Белград до крајот на август.
весиќ„Пред повеќе од една година, на состанокот со претставниците на ланци за малопродажба објавив дека од 2020 година на територијата на Белград малопродажните кеси нема да имаат дозвола да користат пластични кеси. Во меѓувреме, синџирите за малопродажба ја воведоа употребата на кеси и оваа мерка доведе до намалување на употребата на пластични кеси во Белград за околу 60 проценти “, напиша градоначалникот на Белград, Горан Весиќ на својот Фејсбук профил.
Тој посочи дека во овој период, на 25 март годинава, гувернерот на Њујорк, Ендру Куомо, потпиша закон со кој се забранува употреба на пластични кеси од територијата на таа држава , и дека германската министерка за животна средина, Свена Шулце, деновиве објави дека Сојузна Република Германија, исто така, донесе таква одлука.
„Европската Унија ќе забрани пластични производи за еднократна употреба, како што се сламки, вилушки и ножеви од 2021 година, додека другите пластични производи имаат краен рок за нивна употреба“, напиша Вешиќ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×