Берзата по 12-ти пат избра најтранспарентни акционерски друштва и додели награди за најдобри пазарни учесници
Објавено на од во СПЕЦИЈАЛЕН ПРИЛОГ

15bДоделени наградите „Кристално ѕвоно“

Согласно оцените на Изборната комисија за најтранспарентните котирани друштва на Македонска берза за 2018 година избрани се: Алкалоид (прво место), 
Комерцијална банка (второ место) и НЛБ Банка (трето место).
Во рамки на „20-та Годишна конференција на Македонска берза по 12- ти пат беше доделена наградата Кристално ѕвоно за најтранспарентно котирано акционерско друштво.
И оваа година беа доделени награди на три друштва кои беа оценети како најтранспарентни во 2018 година. Наградите ги додели Претседателот на Одбор на директори на Македонска берза г-дин Коста Костовски.
Согласно оцените на Изборната комисија за најтранспарентните котирани друштва на Македонска берза за 2018 година избрани се: Алкалоид (прво место), Комерцијална банка (второ место) и НЛБ Банка (трето место).
Категориите за оценување на најтранспарентни акционерски друштва котирани на Македонска берза се: изработка на годишен извештај на друштвото и неговиот квалитет, обем на информации на интернет страницата на друштвото, начин на комуникација на друштвото со јавноста и пазарните учесници како и квалитетот на објавените и јавно достапни информации.
Освен тоа, се доделија и три награди на овластени пазарни учесници според критериумите вредност и број на трансакции, и тоа, прво место за Комерцијална банка, второ за Илирика Инвестментс и трето за НЛБ Банка.
Најтранспарентни акционерски друштва за 2018 година
1. Алкалоид АД Скопје
2. Комерцијална банка АД Скопје
3. НЛБ Банка АД Скопје
Наградени овластени пазарни учесници според вредност и
бројот на трансакции
1. Комерцијална банка АД Скопје
2. Илирика Инвестментс
3. НЛБ Банка АД Скопје

 

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×