БиХ: Од почетокот на годината пристигнале 21.000 мигранти
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Босна и Херцеговина се соочува со се поголем број мигранти, а во Унско-санскиот кантон од почетокот на годината пристигнале 21.000 мигранти, изјави кантоналниот министер за внатрешни работи Нермин Кљајиќ.
migrants-0Тој укажува дека, според показателите, бројот на мигрантите се зголемува во споредба со минатата година.
„Имаме поголем број мигранти во текот на првите седум месеци од годинава отколку во цела 2018 година. Повеќето пристигнуваат од Пакистан, Авганистан и Мароко“, истакна Кљајиќ.
Според него, многу е поголем бројот на мигранти кои се надвор од прифатните центри.
Кљајиќ предупредува дека ситуацијата се влошува од ден на ден, а грижата околу исхраната и здравствената нега им се препуштени на меѓународните организации.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×