БиХ постигна економски раст над 3%
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Економскиот раст е постигнат благодарение на зголемувањето на сите категории на БДП, според документот подготвен од Дирекцијата за планирање на економијата на БиХ, Советот на министри го објави во технички мандат, пишува „Срна“.
ŽIVA-BILA-Konvertibilna-marka-slavi-21.-rođendan-ovo-je-bila-prva-serijaНајзначаен придонес е остварен во сегментот на приватна потрошувачка, додека позитивен придонес за економскиот раст има во доменот на инвестициите, кој забележа раст од 7,3%, додека, според првичните податоци, се усогласија стапките на извозот и увозот, и придонесот на надворешно-трговската размена во економскиот раст беше многу скромен од претходната година.
Физичкиот обем на индустриското производство се зголеми за 1,6% во однос на претходната година, а најзначаен придонес за растот има во секторот производство на електрична енергија.
Бројот на невработени во БиХ се намали, во просек од 451.700 лица, или за 7,7% помалку од претходната година.
Просечната нето плата во 2018 година беше 472,88 евра со номинална стапка на раст од 3,3% во однос на 2017 година, додека просечната пензија е 195,313 евра ​​со номинална стапка на раст од 5,9 % во однос на претходната година. .
Главните карактеристики на фискалниот сектор во БиХ во 2018 година се растот на вкупните приходи од данок, како и приходите од придонеси, како и намалувањето на јавниот долг.
 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×