Бил Гејтс ќе инвестира 80 милиони долари во изградба на паметен град во Аризона
Објавено на од во НАУКА / ИНОВАЦИИ / БИЗНИС
arizona-landscapeВо пустинската Аризона, во близина на Феникс, ќе се гради нов град поставен на брзи транспортни мрежи, автономни возила, брзи дигитални мрежи, центри за податоци, нови технологии и автономни логистички центри.

Инвестициска компанија поврзана со Бил Гејтс ќе вложи 80 милиони долари во високотехнолошка заедница во близина на градот Феникс во американската држава Аризона.
Градот ќе се протега околу брзи мрежи, автономни возила, брзи дигитални мрежи, центри за податоци, нови технологии и автономни логистички центри.
Инвестицијата ќе се прави преку компанијата Belmont, а Бил Гејтс се јавува како сопственик на Cascade Investment, која екомпанијата Belmont.
Belmont group  е инвестициска групација за вложување во недвижности со седиште во Аризона. Засега се знае дека новиот град ќе биде со слична големина како блискиот град Темпе, кој има 182 илјади жители.
“Планирањето на инфраструктура на иднината од почеток е многу полесно и многу поефикасно отколку реновирање на постојната урбана инфраструктура”, вели Грејди Гемеџ, портпарол на инвестициската групација.

Аризона има репутација како држава која е пријателски поставена кон технологијата и иновациите. Неколку големи играчи во индустријата за автономни возила како Waymo, Uber и Intel, веќе ги тестираат своите иновации во Аризона.

Инвестицијата во сосема нов паметен град е еден од последните примери на ре-изградба на градови од зелена површина според последните технолошки достигнувања.
Но, развивањето на нов град, па дури и населено место не е воопшто евтино.
Sidewalk Lab, одделот за урбани иновации на Alphabet, компанијата мајка на Google, минатиот месец информираше дека одвоила 50 милиони долари за првичната тест фаза од развојот на хај теч населба во околината на Торонто.
Проектот е дизајниран како населба од 21 век, со намалено загадување, брз транспорт, побезбедни улици и подобри временски услови. Транспортот ќе биде организиран врз основа на споделување на електрични возила, пешачење и возење на велосипеди.
Само една недела откако Alphabet го објави својот проект за паметна населба во Торонто, Саудиска Арабија ги објави плановите да инвестира 500 милиони долари во нов глобален центар кој има за цел да ги помести границите во иновациите и кој ќе биде пример за цивилизацијата на иднината.
Трендот за изградба на паметни градови зема поголем замав откако многу стартапи во Силиконската долина се фокусираа кон транспортни иновации, како автономни автомобили и услуги со споделување.
Од Belmont изјавуваат дека станува збор сепак за долгорочна инвестиција, која ќе се реализира многу внимателно.

 

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×