БИРН: Србија како рај за даночните должници
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Стотици српски компании, со помош на мала група луѓе, успешно избегнуваат да плаќаат десетици милиони евра од даноци, додека државата не прави доволно за да спречи понатамошно проширување на развиената шема за евазирање на даноците, според истражувањето на БИРН.
nameti-2Истражувањето на БИРН покажа дека, според податоците од октомври 2018 година, 1.425 од најзадолжените компании ги презеле 10 лица, што ги прави  сопственици на најголем број на фирми во Србија.
Бројот на фирми преземени од десетемина се претпоставува  дека постојано ќе расте, а според податоците од 22 мај оваа година, е зголемен за најмалку 300 компании. Вкупните акумулирани долгови од овие компании, за кои поголемиот дел од блокадата, според НБС, изнесува 6,3 милијарди евра, или нешто повеќе од 53 милиони долари, од кои најголем дел се однесува на долг кон земјата. Извори на БИРН од полицијата кои се вклучени во истрагата на овие случаи покажува дека овој проблем е “рак-рана на српската економија”.
“Во оваа разработена шема доверителите не можат да ги наплатат своите побарувања, додека, исто така, се испраќа порака дека е во ред да се биде должник, и да не се плаќаат своите обврски”, изјавил извор за БИРН дека тој бил вклучен во една од истрагите водени од српската полиција .
За тоа време, државните институции ја префрлуваат одговорноста едни на други, и досега не е најдено решение за проблемот што секој ден расте и нанесува голема  штета, како на државниот буџет, така и на економијата, велат од БИРН.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×