Биткоин се крена со 75% за три месеци
Објавено на од во Економија
Вкупната пазарна капитализација на секторот веќе е над 188 милијарди долари.
биткоинСо нови 200 долари се зголеми цената на Bitcoin рано утринава, со што за прв пат од 6 месеци наваму беше премине границата од 6000 долари. Само од почетокот на мај водечката дигитална валута е поскапа со повеќе од 15%, или околу 800 долари, а за последните три месеци приносот е над 75%.
Со тоа пазарната капитализација помина 105 милијарди долари – нешто што не се случило од 14 ноември 2018 година.
Засега конкретни причини за поскапувањето не се посочуваат. Објаснување е поврзано со пазарното однесување на т.нар. “Китови” кои поседуваат огромни криптоактиви и преку нивните операции на пазарот можат да влијаат на цените.
Скокот на цената на Bitcoin како обично значи и скок на останатите криптомонети. Ethereum се зголемува со 10% за последните 24 часа и веќе се тргува близу до нивото од 180 долари. До 5% се Литекоин, Еос и Кардано. Вкупната пазарна капитализација на секторот веќе е над 188 милијарди долари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×