Биткоинот поскапе за над 2.000 долари за помалку од еден ден
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

bitcoin-priceЦената на криптовалутата Bitcoin се зголеми за над 2.000 долари за помалку од 24 часа. Ова утро биткоинот се тргуваше на ниво од околу 14.400 долари и така постигна зголемување од над 40% од почетокот на месецот.

Зголемувањето на цената на биткоинот од почетокот на годината е над 1.300 %.
Вчера берзанскиот оператор во Австралија ASX Ltd.Објави дека ќе започне за ја користи блокчеин технологијата, која ја користи и биткоинот, за да ги обработува трансакциите.

Криптовалутата доби поттик и благодарение на успешниот тест на Lightning Network технологијата, која ветува нов метод на плаќање со биткоинот. Таа нема да користи блокчеин и ќе дозволи на сопствениците на биткоини да разменуваат дигитални монети лични, што ќе овозможи побрза размена.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×