Биз Стоун: Вашите цели нека бидат поголеми од вашето его
Објавено на од во ЛИДЕРИ

Twitter Inc. Co-Founder Biz Stone InterviewБиз Стоун
ко-основач на Twitter

Twitter им направи изненадување на своите корисници, удвојувајќи  го дозволениот лимит на карактери во еден твит од 140 на 280, што е можеби најголемата вест во технолошкиот свет неделава. Еден од креаторите на оваа платформа за комуникација е Кристофер Ајсак Биз Стоун, американски претприемач роден 1974 година, којшто стои зад уште неколку технолошки стартапи како Xanga, Jelly, итн. Со парите што ги има заработено поддржал уште дузина стартапи, меѓу кои Square, Nest, Pinterest, Intercom…Автор е на три книги, меѓу коишто најпопуларна е “Работите што врапчето ми ги кажа“(Things A little Bird Told Me), во која што зборува за креативноста и како таа да се искористи во бизнисот и кариерата.

 

Ако вие создадете прилика, ќе бидете првиот(та) што ќе може да ја искористи.
Креативноста е обновлив ресурс. Бидете креативни колку што сакате, никогаш не може да ви снема креативност.
Стравот во комбинација со недостиг на знаење раѓа ирационалност.
Вашите цели нека бидат поголеми од вашето его.
Јас немам ни факултет завршено, но никогаш не престанувам со учење, имам психолошка потреба нон-стоп да бидам во режим на учење.
Упорност, добар тајминг и десет години обиди и грешки, и на крајот ќе речат дека сте доживеале успех преку ноќ.
За да успеете на спектакуларен начин, мора да сте спремни и да доживеете спектакуларен дебакл.

 

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×