Бизнис империјата на Додик заработува милиони
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Осум компании официјално во сопственост на членови на семејството Милорад Додик во минатата година заработија околу 600 000 евра и ако се додадат другите компании кои се неофицијално поврзани со нив, профитот е многу поголем, прикажуваат финансиските извештаи во кои босанскиот портал КАПИТАЛ имал увид.
ddd-1Најдобро работела компанијата Агро Плод, во сопственост на ќерката на Додик, Горица и нејзиниот брат Горан. Минатата година оваа компанија оствари добивка од близу 200 000 евра, што е намалување во споредба со претходната година кога заработиле 474,368 евра.
Ресторанот “Агапе”
Ресторанот, кој се наоѓа во Бања Лука, остварил добивка од 540,946 евра и профит од 183,985 евра, минатата година. Добивката е намалена во споредба со претходната година, кога собрала 224,212 евра и  приходи – 543,503 евра.
Интерконт-Комерц, сопственост на Спасоје Жељковиќ, сопруг на сестрата на Додик, минатата година оствари добивка од 3,96 милиони евра и профит од 95,997 евра. Исто така, оваа компанија забележа пад на приходите, но тоа не претставува пречка за зголемување на добивката во споредба со 2017 година, кога беше значително пониска - 38,897 евра.
Фирмата „Фрут Еко“ во сопственост на синот на Додик, Игор, и Мирко Добриќ заработил 94,845 евра од овошје и зеленчук во текот на 2018 година, додека вкупните приходи изнесуваа 613, 550 евра. И во оваа компанија, има забележителен пад од приходите во 2017 година, кога 558,330 евра, а добивката изнесуваше 320,279 евра.
“Фруто Еко” го привлече вниманието на јавноста кога ИРБ одобри заем во износ од три милиони евра преку ноќ, што тогашниот премиер Милорад Додик го оправдуваше, велејќи дека е подобро неговиот син да работи отколку да продава дрога.
Растот на приходот и профитот е регистриран само во фирмата “Агро-дестил”, која е во сопственост на зетот на Додик, Павел Чоровиќ. Оваа компанија се занимава со дестилација, прочистување и мешање на алкохолни пијалаци и производство на дестилирани алкохолни пијалоци. Со двајца вработени минатата година, оваа компанија оствари приход од 203,896 евра, а профитот што го презентираше Ќоровиќ изнесуваше 15,572 евра.
Интересно, во оваа компанија, приходите од 44,893 евра во 2017 година се зголемија на 203,895 евра во 2018 година, додека добивката од 13,548 евра се зголеми на 15,572 евра.
Коровиќ исто така е косопственик на “RedBox Media”, компании за графички дизајн, рекламирање, трговија и услуги и увоз-извоз.
Чоровиќ е регистриран како директор на компанијата “Агро фрут” и “Глобал Либерти”, која е заедничка компанија на Игор и Горица.
“Глобал Либерти” е фирма регистрирана за трговија на големо со дрво, градежни материјали и санитарна опрема, но минатата година немаше никаков приход и заврши во минус од 1029 евра. Од основањето на компанијата во 2016 година, според податоците од финансиските извештаи, нема вработени, а само во 2017 година е забележан приход од 1063 евра.
Радио “Игокеа” се преименуваше во Радио Агапе, во сопственост на Горица и Кошаркарскиот клуб Игоке, со кој управува Ивана Додик, минатата година дојде на 29,998 евра и оствари профит од 344 евра. Приходите на ова радио беа повисоки отколку во 2017 година кога изнесуваа 20,921 евра, додека профитот падна во споредба со 2017 кога изнесуваше 3578 евра.
Вкупните приходи на сите компании во сопственост на семејството на Додик во 2017 година изнесуваа 4,359,093 евра, додека во 2018 година тие паднаа на 4,228,383 евра. Во исто време, профитот што овие компании го имаа во 2017 година изнесуваше 1,078, 285, додека минатата година падна на 593,098 евра.
Според неофицијални информации, семејството Додик стои зад две фирми од Бања Лука,  “ITSS Prointer” и алтернативната телевизија (АТВ).
Минатата година Проинтер заработил 11,606,325 евра, околу четири милиони повеќе од претходната година. Профитот што го објавија беше 1,393,826 евра. Иако приходите се поголеми, профитите се пониски отколку во 2017 година, кога тие заработија три милиони евра.
АТВ, исто така, ги зголеми приходите, додека профитите беа пониски поради значителни инвестиции во нова опрема и повисоки трошоци за плати.
Минатата година евидентиран е приход од 4,5 милиони евра, а профит од само 13,564 евра. Претходната година, односно 2017 година, приходите на АТВ изнесуваа 1,866,215 евра, а добивката изнесуваше 44,917 евра.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×