Бизнис совети од индиски научник кој беше претседател на Индија
Објавено на од во lifestyle

А.П.Ј Абдул Калам беше  претседател на Индија, од 2002 до 2008 година. Тој по професија беше научник, студираше физика и авио инженеринг, а подоцна влезе во политиката.

A.P.J.-Abdul-KalamОва се некои од неговите совети, кои се многу цитирани:

„Работата е процес кој нема крај. Никогаш не може да заврши“.

„Интересите на клиентите се важни, но важна е и вашата фамилија“.

„Ако не успеете во  животот, помош вас нема да ви понуди ниту шефот, ниту клиентите. Тоа ќе го направат вашето семејство и вашите пријатели“.

„Животот не се состои само од работата, клиентите и канцеларијата. Постои нешто повеќе од тоа. Потребно ви е време да се дружите, забавувате, да се опуштите и да вежбате. Не дозволувајте животот да ви биде без смисла“.

„Тој што останува во канцеларија до касно навечер не е вреден за таа работа. Тој е будала кој не знае да управува со зададеното време. Тој не е компетентен за таа работа“.

„Не сте учеле толку многу за во животот да станете машина“.

„Ако вашиот шеф ве тера да работите до касно, можно е тој да е нестручен и да живее живот без смисла“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×