BlueAir донираше 18 пречистувачи на воздух на ЈЗУ Универзитетска клиника за хематологија
Објавено на од во Економија
На иницијатива на Министерството за животна средина и заменикот министер Јани Макрадули, компанијата Blueair донираше 18 Прочистувачи на воздух на ЈЗУ Универзитетска Клиника за хематологија.
 2
 Додека чистиот воздух е неопходен за сите луѓе, за пациентите како најранлива група на луѓе тоа е еден од условите за брзо заздравување и подобро здравје. Болниците се затворени простории со висока фреквенција на луѓе, меѓу кои и заболени лица, така што потребна е исклучителна внимателност во однос на хигиената и чистотата на воздухот.
Пациентите со хематолошки болести се рангираат меѓу имуносупресивните лица, кои имаат поголем ризик од појава на егзогена инфекција, поради што Blueair подари 18 пречистувачи на воздух на ЈЗУ Универзитетска Клиника за Хематологија. Донацијата е извршена на иницијатива на Министерството за животна средина и заменикот министер Јани Макрадули, со цел подобрување на квалитетот на воздухот и помагање на процесот на закрепнување на пациентите со хематолошки заболувања.
Blueаir се надева дека ова ќе биде дополнителен поттик за развој на квалитетот на здравствениот систем и помагање на една од најранливите категории на граѓани. Здравјето нема цена, само со заеднички сили можеме да го направиме ова место побезбедно за оние на кои им е потребна помош.
За Blueair- Ние веруваме во чист воздух за секого
Секој здив на свеж воздух нè исполнува со енергија, здравје, сила и спокојство. Дишењето чист воздух го отвора умот, го оживува духот и ја подмладува кожата. Нашата потрага по чист воздух доведе до развој на најдобрите светски системи за прочистување на воздухот што го испорачуваат најчистиот воздух во затворените простории што веројатно може да го добиете. Ние не само веруваме во важноста на почист, поздрав воздух, ние живееме и го дишеме.
Пред две децении, основачот на Blueair,  Бенгт Ритри забележа дека станува сè потешко да живее и да работи во чиста воздушна средина. Затоа, тој се обиде да создаде најдобар прочистувач на воздухот во светот за да создаде здраво небо за своето семејство, како и другите истомисленици од целиот свет. За да се постигне ова, Бенгт собрал тим од талентирани дизајнери, специјалисти за филтрација и истражувачи кои споделија страст за прочистување и дизајн на воздухот. Тие започнаа да ги создаваат најдобрите светски прочистувачи на воздух кои комбинираат висока ефикасност, ниско-шумско прочистување на воздухот со добар дизајн.
Иновација со љубов во Шведска, прославува  20 години придонес за  почист и поздрав воздух во затворените простории.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×