Блумберг: Илјада милијарди долари странски капитал „избегаа“ од Островот заради Брегзит
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Баснословна сума пари, најмалку илјада милијарди долари, односно околу 10 отсто од вкупниот имот на британскиот банкарски сектор, 220 банки и финансиски фирми се иселиле од Островот во Европската унија од изгласувањето на Брегзит, во јуни 2016 година, се наведува во статија на американската агенција Блумберг.
BRITAIN-POLITICS-EU-BREXITВо пресрет на разводот меѓу Велика Британија и ЕУ , закажан за 31 октомври, бегањето на финансискиот капитал од Лондон, со децении неприкосновениот банкарско-финансиски центар на Европа, деновиве само за забрзува, јави Блумберг.
Во текстот уште се додава дека само минатиот месец водечките светски осигурителни друштва со седиште во Сити ( банкарскиот дел на Лондон) во Даблин, Луксембург, Франкфурт и Париз префрлиле бизнис вреден 75 милијарди долари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×